Program imprezy

Sprawdź program wybranej imprezy.

Program imprezy

Chcesz spróbować wyjątkowo aromatycznej herbaty prosto z plantacji? 😊
Poczuć smak i zapach prawdziwego curry?
Spędzić kilka pięknych chwil na rajskich plażach? ❤️
A może zobaczyć słonie czy małpy tuż obok Ciebie? 😉 
Kraj łączący buddystów, hinduistów, muzułmanów i chrześcijan - to absolutnie wyjątkowy i kolorowy mix kulturowy. Obfituje w niesamowite świątynie różnych wyznań, starożytne ruiny ukryte w dżungli i zupełnie unikalną kulturę, której doświadczysz od środka. Jest pełen palm, plantacji herbaty, rajskich plaż i krajobrazów zapierających dech. Spotkasz w nim wspaniałych, gościnnych ludzi, a także pojedziesz na safari, by zobaczyć słonie lamparty i krokodyle w ich naturalnym środowisku. Podczas rejsu oceanicznego poszukasz wielorybów i delfinów.
Sri Lanka to prawdziwy raj na ziemi na wyciągnięcie Twojej ręki! ❤️
Dzień 1. (13.09)

Spotkamy się na zbiórce przy stanowiskach odpraw flydubai na lotnisku Kraków - Balice o 10:00. Polecimy na lotnisko w Dubaju i będziemy tam mieli parę godzin przerwy przed następnym lotem.Dzień 2. (14.09)

Z Dubaju polecimy do Kolombo. Tam czekać na nas będzie miejscowy pilot-przewodnik. Po przywitaniu wsiądziemy do autokaru, którym pojedziemy do centralnej części kraju. Odwiedzimy tam niezwykłe miejsce - Elephant Freedom Project. To absolutnie wyjątkowe schronisko dla słoni uratowanych z niewoli. W przeciwieństwie do wielu innych miejsc na wyspie dobro zwierząt jest tu na pierwszym miejscu. Słonie mogą czuć się swobodnie, nie są w żaden sposób męczone, a po okresie rehabilitacji wracają do swojego naturalnego środowiska. Będziemy mogli towarzyszyć tym olbrzymom w ich codziennych aktywnościach, takich jak spacer, żerowanie czy kąpiel. Spędzimy z nimi trochę czasu, a potem przejedziemy na obiadokolację i nocleg w Sigiriyi
.Dzień 3. (15.09)


Po śniadaniu wybierzemy się na zwiedzanie Skalnej Twierdzy w Sigiriyi, zwanej również Lwią Skałą. To wpisany na listę UNESCO kompleks pałacu królewskiego z V w. Przejdziemy przez starożytne ogrody - zielone, wodne i skalne. Dojdziemy do słynnej Lwiej Bramy złożonej z dwóch kolosalnych łap, które niegdyś strzegły wejścia do górnego pałacu. Po schodach wejdziemy na szczyt wysokiej skały wyrastającej znacznie ponad rozległą równinę. Na górze czekają nas ruiny budowli pałacowych, ale też fantastyczne krajobrazy okolic Lwiej Skały. Schodząc w dół będziemy mogli jeszcze podziwiać świetnie zachowane freski zwane „Dziewicami Sigiriyi”, które zdobią ścianę skały.

Spod fortecy pojedziemy do miejscowości Hiriwadunna.  Tam weźmiemy udział w wyjątkowym “wiejskim safari”, w ramach którego będziemy mieli okazję skorzystać z najpopularniejszych środkówtransportu na Sri Lance: jeepa, tuk tuka, tradycyjnej łodzi i… bryczki ciągniętej przez byki. Weźmiemy udział w lekcji gotowania, na której nauczymy się sporo o lankijskiejkuchni, opartej na ryżu, curry i wielu przyprawach. Niektóre tradycyjne potrawy będziemy mogli przygotować sami - oczywiście pod okiem miejscowej gospodyni. Na koniec czeka nas oczywiście wspaniała uczta, podczas której spróbujemy różnych smaków wyspy - od pikantnych po słodkie. 


Dzień 4. (16.09)

Wpisane na listę UNESCO ruiny dawnej (XI-XIII w.) stolicy kraju - Polonnaruwy - to miejsce, do którego udamy się zaraz po śniadaniu. Odwiedzimy najciekawsze miejsca tego rozległego kompleksu. Zaczniemy od Pałacu Królewskiego - niegdyś wspaniałej rezydencji monarchów Sri Lanki. W skład zabudowań pałacowych wchodzi też miejsce królewskich kąpieli czy bogato rzeźbiona Izba Rady, koło której zwykle baraszkują niesforne małpy. Następnie trafimy do tzw. Quadrangle, czyli duchowego i religijnego serca Polonnaruwy. Zobaczymy tam kilka wspaniałych, pięknie zdobionych świątyń, w tym okrągłą Vatadage, w której w czasach świetności przechowywano relikwię Buddy. Trafimy również pod Rankot Vihara, gigantyczną stupę, która skrywa relikwie, o których tak naprawdę niewiele wiadomo, bo… od setek lat nie ma tam wstępu. Potem dotrzemy do Gal Vihara, majestatycznych posągów Buddy wykutych w jednej litej skale. Robią one duże wrażenie, nie sposób nie docenić wyjątkowego kunsztu średniowiecznych rzemieślników ze Sri Lanki.

 
Później udamy się pod skałę Pidurangala. Podczas wspinaczki na nią zobaczymy pozostałości starożytnego buddyjskiego klasztoru. Niedługi wysiłek wynagrodzą nam z nawiązką widoki z góry, które zapierają dech w piersi. Rozległa równina z zielonymi lasami, pola ryżowe, spokojne jeziora i odległe góry... Tymi krajobrazami będziemy mogli napawać się aż do zachodu słońca. Po dniu pełnym wrażeń autokar odwiezie nas do hotelu na obiadokolację i nocleg.


Dzień 5. (17.09)


Zjemy śniadanie i wyruszymy na zwiedzanie Jaskiniowej Świątyni (Dambulla Cave Temple). Ten kompleks świątynny z listy UNESCO składa się z pięciu jaskiń ozdobionych ponad 150 posągami i malowidłami ściennymi z Buddą oraz innymi postaciami i symbolami religijnymi. Największą i najbardziej imponującą z jaskiń jest Maharaja Vihara, która ma ponad 52 metry długości i 23 metry szerokości. W jaskini znajduje się leżący posąg Buddy o długości ponad 14 metrów, a także inne rzeźby i malowidła przedstawiające sceny z życia “oświeconego”. Co ciekawe w niektórych jaskiniach odnajdziemy również przedstawienia bóstw hinduizmu, np. Wisznu i Ganeśy.

 

Od wrażeń architektoniczno-religijnych odpoczniemy nieco w następnym punkcie programu tego dnia, czyli Ogrodzie Przypraw w Matale. Miejscowy przewodnik pokaże nam jak uprawia się i zbiera przyprawy takie jak cynamon, kardamon, pieprz i gałka muszkatołowa. Opowie nam o właściwościach leczniczych różnych ziół i przypraw, a także ich kulinarnych zastosowaniach. Chętni będą mogli kupić lokalne produkty w sklepie położonym na terenie ogrodu.

Następnie wyruszymy na zwiedzanie najważniejszego obiektu Kandy: 
Świątyni Relikwii Zęba Buddy (Temple of the Tooth Relic). Ząb “oświeconego” trafił na Sri Lankę w IV w., a od XVI w. znajduje się w obiekcie, który razem odwiedzimy. Codziennie świątynię odwiedzają setki turystów, a także pielgrzymów z całego świata, którzy tutaj modlą się i składają dary Buddzie. Będziemy mogli poczuć wyjątkową atmosferę tego miejsca. Zobaczymy wiele pięknie zdobionych, ważnych dla buddystów pomieszczeń, a przy okazji lepiej zrozumiemy duchowość tej religii.

Później weźmiemy udział w pokazie tradycyjnych lankijskich tańców. Będziemy podziwiać występy artystów ubranych w bogato zdobione, kolorowe stroje. Prezentowane tańce nawiązują do kultury wyspy i do dziś są wykonywane podczas festiwali czy uroczystości religijnych. Swoje umiejętności zaprezentują nam też bębniarze, a zwieńczeniem show będzie fire show, z chodzeniem po rozżarzonych węglach. Od różnorodnych przeżyć całego dnia odpoczniemy na obiadokolacji i podczas noclegu w Kandy.   


Dzień 6.  (18.09)Z Kandy pojedziemy w kierunku gór. Po drodze zatrzymamy się na przepięknym punkcie widokowym Ramboda. W tym miejscu będziemy mogli rozkoszować się malowniczym krajobrazem złożonym z zielonych wzgórz, plantacji herbaty i kilku wspaniałych wodospadów. Okoliczne góry najpewniej będzie skrywać tajemnicza mgła, charakterystyczna dla tej części wyspy. 
Przemierzając dalej ten ciekawy region dotrzemy do 
plantacji herbaty Labookelie. Sri Lanka słynie z produkcji tego napoju. Podczas wizyty w fabryce herbaty nie tylko zobaczymy różne etapy jej produkcji (od suszenia liści po ostateczne pakowanie), ale też spróbujemy swoich sił w zbieraniu liści na plantacji. Przekonamy się czym różni się proces wytwarzania herbaty czarnej od zielonej czy białej i dowiemy się czym jest herbata złota. Na koniec będziemy mogli spróbować filiżanki jednej z nich, a także wyjątkowego herbacianego ciasta. To dobre miejsce na zakup najlepszej jakości herbat w specjalnym sklepie.

Następnie udamy się do Nuwara Eliya. Ze względu na dziedzictwo brytyjskich kolonizatorów to miasteczko przypomina bardziej spokojną angielską prowincję niż serce azjatyckiej wyspy.

 

 

Później wyruszymy w słynną podróż pociągiem z Nanuoya do Elli. Będziemy mogli zachwycać się uroczymi wzgórzami z plantacjami herbaty, pokrytymi mgłą górami, zielonymi dolinami, spokojnymi wioskami, a w końcu również polami ryżowymi. Na koniec dnia czeka nas obiadokolacja w hotelu w Ella.
Dzień 7. (19.09)

 

Z samego rana wyruszymy na trekking na Little Adam’s Peak. Będziemy podziwiać wyjątkowe widoki podczas naszej wędrówki.

 

Następnie wybierzemy się na spacer do charakterystycznego Mostu Dziewięciu Łuków (Nine Arches Bridge). Ten cud inżynierii jest otoczony przepięknymi pagórkami i lasami palmowymi. Przejeżdżający tamtędy pociąg to jeden z najbardziej znanych widoków Sri Lanki.

Przejedziemy pod Ravana Falls. Będziemy mogli zobaczyć majestatyczne kaskady tego wodospadu.

Następnie przejedziemy pod
Diyaluma Waterfall. To bardzo wysoki i potężny wodospad i już sam widok mocy opadającej wody robi ogromne wrażenie. Jednak nie poprzestaniemy na tym, tylko wybierzemy się na bardzo ciekawy trekking w okolicy górnej części wodospadu. Przejdziemy przez górski potok, zobaczymy piękne kaskady i naturalne baseny skalne.Potem dotrzemy do świątyni Buduruwagala. W jej pobliżu ponad tysiąc lat temu wyryto w wysokiej skale wyjątkowe posągi buddystyczne, które będziemy mogli podziwiać. Na koniec dnia zjemy obiadokolację i położymy się spać w hotelu w miejscowości Thissamaharamaya.
Dzień 8. (20.09)


Wstaniemy wczesnym rankiem i zabierając śniadanie na wynos wsiądziemy w jeepy, by pojechać na safari do Parku Narodowego Yala. Rano istnieje większe prawdopodobieństwo zobaczenia wielu zwierząt zamieszkujących ten obszar. Będziemy szukać m.in. lampartów, słoni, krokodyli, małp i dzikich wołów. Są duże szanse, że wypatrzymy różne ptaki, w tym pelikany, marabuty, dzioborożce, pawie czy narodowe ptaki Sri Lanki - kolorowe kury cejlońskie. Poszukiwanie tak wspaniałych zwierząt w ich naturalnym środowisku na pewno dostarczy nam wielu wrażeń.


Po powrocie z safari przejedziemy autokarem na plażę Goyambokka w Tangalle. To prawdziwy klejnot wyspy i idealne miejsce na odpoczynek. Będziemy mogli popływać w lazurowej wodzie, opalić się na złocistym piasku lub zrelaksować pod otaczającymi plażę palmami. Chętni będą mogli napić się drinka czy zjeść owoce morza w jednej z tamtejszych knajpek.

Potem zakwaterujemy się i zjemy obiadokolację w hotelu w Tangalle, ale to jeszcze nie koniec dnia. Po zmroku weźmiemy udział w nocnym obserwowaniu żółwi morskich na plaży Rekawa. W towarzystwie przewodników i ekologów pójdziemy szukać składających tam jaja pięknych żółwi: szylkretowych, zielonych czy skórzastych. Wszystko odbywa się z pełnym poszanowaniem tych budzących podziw zwierząt, a zaangażowani w projekt ich ochrony ludzie podzielą się z nami ciekawostkami na temat życia żółwi morskich. Po wszystkim wrócimy na noc do hotelu.

Dzień 9. (21.09)Dziewiąty dzień naszej wyprawy będzie bardzo spokojny. Po śniadaniu pojedziemy do Mirissy, gdzie najpierw odwiedzimy prawdziwie instagramowe miejsce - Coconut Tree Hill. To opadające do oceanu wysokie wzgórze porośnięte palmami kokosowymi. Ta słynna atrakcja zapewni nam niezrównane widoki na wybrzeże i oczywiście setki pięknych zdjęć. 

Całą resztę dnia poświęcimy na relaks na pobliskiej plaży - Mirissa Beach. Snorkeling, plażowanie, spacer po okolicy czy spróbowanie lokalnych specjałów w jednej z restauracji - każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie. Ciekawą opcją jest też wejście na Parrot Rock - punkt widokowy na skale, która podczas przypływu staje się wyspą. Na obiadokolację i nocleg zostaniemy w Mirissie.

Dzień 10. (22.09)

Rano, zabierając śniadanie ze sobą, chętni pojadą do portu w Mirissie, żeby wypłynąć na whale watching - rejs w poszukiwaniu wielorybów i delfinów. Wody w tej okolicy dają szansę na obserwację tych niesamowitych stworzeń, w tym kaszalotów czy nawet płetwali błękitnych - największych zwierząt na ziemi. Oczywiście szansa to nie jest pewność - w końcu naturalne środowisko tych zwierząt to ogromna przestrzeń oceanu i znalezienie ich nie jest łatwe. Natomiast wykwalifikowani przewodnicy na łodzi zrobią wszystko, by nie tylko opowiedzieć nam o wyjątkowych morskich ssakach, ale też dać nam możliwość przeżycia niezapomnianej chwili, kiedy na naszych oczach wynurzą się one na powierzchnię. Osoby, które nie będą chciały skorzystać z tej atrakcji, spędzą spokojny dzień na plażowaniu czy zakupie pamiątek.

Dzień 11.  (23.09)

 
 

Przejedziemy, by poznać kolejną plażę -Unawatuna. Półkoliste piaszczyste wybrzeże rozciąga się tu szeroko, co da nam możliwość różnych wspólnych aktywności - w wodzie i na lądzie. Świetną opcją będzie też wybranie się na spacer po samym miasteczku, pełnym klimatycznych barów, restauracji i sklepów z pamiątkami. 


Później wybierzemy się do Galle. Znajduje się tam wpisany na listę UNESCO holenderski fort. Zbudowane przez Holendrów stare miasto jest unikatem w skali wyspy i niezwykłą pamiątką po kolonizatorach. Spacer wśród charakterystycznych kamienic, kościołów, murów obronnych, knajpek i innych ciekawych budowli będzie dla nas bardzo przyjemnym doświadczeniem, szczególnie w czasie zachodu słońca. Nie zabraknie tam oczywiście czasu wolnego na delektowanie się tym rom
antycznym miejscem we własnym tempie. Na obiadokolację i nocleg dojedziemy do miejscowości Bentota. 


Dzień 12. (24.09)

Po śniadaniu skierujemy się na brzeg rzeki Madu. Wsiądziemy do motorówek, którymi popływamy po rzece i jeziorze Maduganga. Podczas rejsu zobaczymy bujne lasy namorzynowe i ptaki takie jak czaple czy kormorany. Zobaczymy pracę miejscowych rybaków i będziemy mieli okazję wziąć do ręki małego… krokodyla. Wysiądziemy też na Wyspie Cynamonowej, gdzie miejscowi zademonstrują nam tradycyjny proces obróbki cynamonu. Po pokazie będziemy mogli spróbować cynamonowej herbaty i zaopatrzyć się w różne produkty z tej przyprawy.

Później zwiedzimy świątynię Kande Vihara. Jest położona na wysokim wzgórzu, a w jej centrum stoi wspaniały złoty posąg Buddy, co robi duże wrażenie. Będziemy też podziwiać misterne rzeźbienia i żywe buddyjskie malowidła wewnątrz tej wyjątkowej świątyni.

Później trafimy do miejscowej wylęgarni żółwi.


Na koniec eksploracji fantastycznej Sri Lanki pojedziemy do jej stolicy - Kolombo. Przekonamy się jak różnorodne jest to miasto - od zabytkowej starówki poprzez zabudowania kolonialne po nowoczesne galerie handlowe i wielopiętrowe biurowce. Odwiedzimy ważne dla hinduistów i całej społeczności Tamilów Starą i Nową Świątynię Kathiresan. Obejrzymy pełne kolorów rzeźby niezliczonych hinduskich bóstw, przyjrzymy się kunsztowi architektonicznemu lankijskich artystów, a być może będziemy też świadkami niezwykle oryginalnych rytuałów religijnych.


Przejdziemy się po tętniącej życiem Pettah. To typowa azjatycka dzielnica handlowa, pełna ulicznych sprzedawców, straganów z egzotycznymi owocami i przyprawami, kolorowych witryn i oczywiście ogromnej ilości hałaśliwych pojazdów. Zanurzymy się nie tylko w zgiełku, ale też prawdziwej mozaice kultur i pięknych, historycznych świątyń różnych wyznań. Miniemy m.in. przepiękny Czerwony Meczet (Jami Ul-Alfar), którego fasada w czerwono-białe paski to prawdziwy klejnot architektury. Jest ozdobiona wieloma misternymi detalami. Podejdziemy też do kościoła Kochchikade, najważniejszego miejsca dla mieszkających na Sri Lance katolików. Chętni będą mogli wziąć udział w niedzielnej Mszy Świętej, a pozostali skorzystają z dłuższego czasu wolnego w tej niezwykle ciekawej dzielnicy. Wieczorem zjemy wspólnie obiadokolację w jednej z restauracji, a po wszystkim pojedziemy na lotnisko.


Dzień 13. (25.09)

W czasie nocnego przelotu do Dubaju będziemy pewnie odsypiać pełen wrażeń ostatni dzień wyjazdu. Tym razem czas na przesiadkę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będzie stosunkowo niedługi i już w południe powinniśmy być w Krakowie.Uwaga: Kolejność realizacji programu może ulec zmianie.Loty (flydubai):

13.09 Kraków - Dubaj 12:50-20:35

14.09 Dubaj - Kolombo 1:55-8:10

25.09 Kolombo - Dubaj 2:05-5:15

25.09 Dubaj - Kraków 7:35-11:50

YETI - Youth Explorers: Travel & Integration spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. Żmigrodzka 41/49, lok. 312, 60-171 Poznań
KRS: 0000968437 NIP: 7792538597 REGON: 521838547
Wpis do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych Marszałka Województwa Wielkopolskiego pod nr 1012, CEOTiPUNPUT pod nr 38057
Numer konta w Nest Bank SA: 47 2530 0008 2007 1072 8236 0001